Usta mogu zahvatiti lokalna stanja (stanja koja pogađaju samo posebno područje tijela), kao što su neke infekcije i ozljede. Isto tako, sustavne bolesti (bolesti koje pogađaju cijelo tijelo) kao što su šećerna bolest, AIDS i leukemija mogu uzrokovati promjene u ustima. Ponekad se prvi znakovi tih bolesti pojavljuju u ustima i prepoznaje ih zubni liječnik.
Afte su male, bolne rane koje se pojavljuju unutar usta. Afte se pojavljuju kao okrugle bijele točke s crvenim rubom. Afte se gotovo uvijek stvore na mekom, opuštenom tkivu posebice na unutrašnjosti usne ili obraza, na jeziku ili mekom nepcu, a ponekad i u grlu.
Primarna infekcija oralnim herpesom (primarni herpetični gingivostomatitis) je početna infekcija virusom herpesa simpleksa koja može uzrokovati ubrzano razvijanje bolnih rana na desnima i drugim dijelovima usta. Sekundarni herpes (recidivni herpes usne) je lokalna reaktivacija virusa koji stvara tzv. hladnu ranu (mjehurići groznice).
Zaušnjaci, neke bakterijske infekcije i druge bolesti mogu uzrokovati nateknuće glavnih žlijezda slinovnica. Oteknuće mogu uzrokovati karcinomski ili nekarcinomski tumori u žlijezdama slinovnicama; takva oteknuća su obično tvrđa od onih uzrokovanih infekcijom. Ako je tumor kancerozan, žlijezda može biti tvrda poput kamena.Ozljeda gornje usne―na primjer zbog ugriza―može oštetiti sićušnu žlijezdu slinovnicu i zaustaviti tok sline. Kao rezultat ta žljezdica može nateći i stvoriti malu, mekanu izbočinu (mukocele) plavkastog izgleda. Za nekoliko tjedana izbočina nestaje obično sama od sebe.